Původ

Byli to egyptští faraoni, kdo jako první použil kruhovou ozdobu (v jejich případě konkrétně věnec). Jeho užívání bylo spojeno symbolikou která praví, že kruh nemá začátek ani konec. Kromě toho také odráží tvar slunce a měsíce, které Egypťané uctívali. Egypťané si také mysleli, že otevřený prostor uprostřed prstenu představuje bránu do neznáma. Egyptské prsteny často zobrazovaly hada polykajícího ocas, jenž měl představovat věčný koloběh věcí. Požírač ocasů (známý též jako „Ouroboros“) je jinak jedním z nejstarších symbolů na světě.

Svatební prsten DUO Pletený snubní prsten Zlatý štíhlý prsten

Když Alexandr Veliký dobyl Egypt, přijali Řekové tradici dávání prstenů svým milencům, aby tím vyjádřili svoji oddanost. Mnohé z těchto prstenů zobrazovaly Erosa nebo Amora, boha lásky. Když Římané dobyli Řecko, využili této tradice a začali v manželských obřadech používat železné a měděné prsteny. Železné prsteny měly někdy klíčové motivy, které symbolizovaly, že manželka má – počínaje obřadem – kontrolu nad domácností.

Již ve 2. století n. L. však začaly převládat zlaté snubní prsteny, kterých byla v té sobě většina.

Od 3. a 4. století n. L. zlaté snubní prsteny představovaly poněkud luxusnější artikl, a zpravidla vyjadřovaly bohatství dárce. Během této doby byl v módě tzv. „fede prsten“, který ukazoval dvě ruce sepnuté, představující přátelství, partnerství a manželskou smlouvu. Tento design byl vykreslen ve zlatě, ale často byl také vyřezáván do drahokamů, jako je onyx, ametyst, granát nebo karneol. O pár desetileté později se stala populární dodatečná dekorace prstenů za pomocí vyřezávání portrétů.

Zlatý prsten se zirkony Zlatý prsten s briliantem Prsten s propletenými rameny

Později ve středověku začaly být populární prsteny se dvěma, nebo někdy i třemi vzájemně propojenými pásy. Mnozí milovníci měli navíc během tohoto období při obřadu k dispozici zásnubní kapelu. Během svatebního obřadu si ženich přiložil svou pásku na prst nevěsty a spojil je do uzavřené sady. Celý prsten často ukazoval dvě pravé ruce sepnuté (znamení sounáležitosti).

Prsteny měly po staletí svá specifika typická pro určité období. Jedno však zůstává neměnné – zlaté snubní prsteny jak v minulosti tak i nyní symbolizují odhodlání, lásku a oddanost.